Wiele osób uczących się języka angielskiego mają pewne obawy przed rozpoczynaniem rozmowy publicznie. Nawet, jeśli całkiem poprawnie posługują się tym językiem. Jest to tzw. blokada językowa, która nie tylko spowalnia proces nauki, ale i sprawia, że czujemy się niepewnie i mamy problem z poznawaniem obcokrajowców. Warto ją przełamać, tylko w jaki sposób? Podpowiadamy.

Zastanów się na czym polega problem

Blokada językowa wynika z przekonania, że gdy tylko popełnimy choćby najmniejszy błąd gramatyczny czy stylistyczny, zostaniemy wyśmiani. Tutaj warto zastanowić się czy rzeczywiście właśnie taka byłaby reakcja naszych rozmówców. Tym bardziej, że na co dzień nie trudno o popełnianie błędów w ojczystym języku, więc dlaczego tak bardzo boimy się popełnić je w języku, którego dopiero się uczymy? Mając to na uwadze znacznie łatwiej się przełamać i po prostu zacząć mówić.

Czytaj książki i oglądaj filmy po angielsku

Aby pewniej czuć się podczas posługiwania się angielskim, warto każdego dnia czytać książki lub oglądać filmy w tym języku. Dzięki temu nie tylko poprawimy gramatykę i stylistykę, którą znacznie lepiej przyswoić “wzrokiem”, ale i lepiej zapamiętamy słowo potoczne, mówione. Usłyszane zwroty będziemy zaś mogli użyć podczas rozmowy w tym języku.

Znajdź rozmówcę lub rozmawiaj ze sobą

Jeśli ktokolwiek w domu posługuje się językiem angielskim lub także się go uczy warto codziennie rozmawiać choćby jedynie przez godzinę wyłącznie w tym języku. W towarzystwie bliskiej osoby nie będziemy czuć blokady językowej, a codzienna praktyka sprawi, że poczujemy się pewniej. Jeśli nie mamy takiej osoby, warto skorzystać z różnych międzynarodowych aplikacji dedykowanych nauce angielskiego. Nie tylko poćwiczymy swój język obcy, ale również poznamy ciekawych ludzi.

Alternatywą jest rozmowa z samym sobą lub zwierzakiem domowym. Nawet taka praktyka może wpłynąć na to, że szybciej otworzymy się do swoich anglojęzycznych rozmówców. Pamiętaj, aby każdego dnia otaczać się tym językiem, choćby przez 15-20 minut. Będzie to znacznie efektywniejsze niż rzadkie i długie maratony, np. raz w tygodniu po kilka godzin.

Zapisz się na kurs angielskiego

Uczęszczanie na profesjonalny kurs angielskiego pozwoli nie tylko rozmawiać z innymi osobami, które dopiero się uczą, ale również sprawi, że poznamy wiele nowych zwrotów i podszkolimy swoją gramatykę. Będziemy czuć się pewnie, co z pewnością przełoży się na relacje interpersonalne. Wszelkie błędy podczas rozmowy zostaną wyłapane przez nauczyciela lub lektora, a następnie poprawione. To rozwiązanie niezastąpione zwłaszcza dla osób, które mają w planach wyjazd za granicę lub chcą bardzo szybko nauczyć się języka i przełamać blokadę podczas rozmowy.