Nauka języka angielskiego to czasochłonny proces wymagający zaangażowania. Im szybciej ją rozpoczniemy (najlepiej jeszcze w okresie dzieciństwa), tym prościej będzie przebiegać. W przypadku dzieci liczy się podejście nauczyciela oraz wsparcie rodziców. Ważną kwestią jest więc ćwiczenie języka angielskiego w domu.

Zasady nauki angielskiego u dzieci

Szukając dla swojego dziecka szkołę do nauki języka angielskiego należy zwrócić uwagę na uczących tam specjalistów. Warto wybrać doświadczonego anglistę specjalizującego się w pracy z dziećmi, jako że nauka w młodym wieku przebiega zupełnie inaczej niż u osób dorosłych. W nauczaniu początkowym liczy się duża doza cierpliwości i przyjazne podejście. Zadania powinny być na tyle proste, aby dziecko nie zniechęciło się do dalszej pracy, a jednocześnie tak skomponowane, aby umożliwiały przyswajanie nowej wiedzy.

Ciekawe materiały po angielsku mogą wykorzystywać funkcję pamięci wzrokowej. Najlepiej wybrać taki plan, który pozwala połączyć naukę z zabawą. Dzięki wykorzystaniu pamięci wzrokowej (która jest mocno rozwinięta u większości ludzi), dziecko bardzo szybko przyswoi pierwsze słówka. Co ważne – podczas pracy z dzieckiem nie należy się denerwować, ponieważ negatywne emocje są bardzo szybko wyłapywane. Zniechęcenie do ćwiczeń poskutkuje ich małą wydajnością oraz złym samopoczuciem malucha.

Jakie ćwiczenia angielskiego do domu?

W warunkach domowych warto przedstawiać dziecku pierwsze słówka dotyczące życia codziennego. Mogą to być nazwy ulubionych zwierzątek, części ciała czy podstawowych produktów spożywczych. Można zagrać w grę polegającą na pokazywaniu dziecku poszczególnych rzeczy. Jego zadaniem będzie odgadnięcie ich nazwy w języku angielskim. Po zakończonej zabawie warto nagrodzić dziecko choćby dobrym słowem i gratulacjami. Zachęci to do dalszej nauki i sprawi, że ćwiczenia będą kojarzone z czymś przyjemnym. 

Na zajęciach w szkole językowej nauczyciel uczy pisania, dlatego i w domu warto kształcić tę umiejętność. Wystarczy własnoręcznie zrobić grę memory – wyciąć kartonowe, niewielkie prostokąty i napisać na nich parzyście proste słówka po angielsku. Kartoniki odwracamy, zadaniem jest znalezienie dwóch takich samych.

Kolejną ciekawą propozycją ćwiczeń domowych jest nauka prostych piosenek po angielsku. Uczenie się poprzez muzykę jest jedną z przyjemniejszych i przede wszystkim skuteczniejszych form. Wystarczy znaleźć piosenki przeznaczone dla dzieci, których teksty są proste w zapamiętywaniu i rytmiczne. Będzie to świetną formą nie tylko nauki, ale i relaksu. 

Wykorzystaj materiały ze szkoły

Na naukę języka angielskiego składają się nie tylko ćwiczenia poprzez zabawę, ale i testy czy materiały przyniesione ze szkoły językowej. Zadaniem rodzica jest poświęcenie swojemu dziecku chwili i ewentualne wytłumaczenie prostych zadań. Testy wykonywane co jakiś czas umożliwią śledzenie postępów nauki. Muszą być jednak przygotowane w taki sposób, aby były możliwe do wykonania w zależności od wieku dzieci. Materiały otrzymane ze szkoły zostały opracowane indywidualnie do aktualnych możliwości, dlatego nawet bardziej formalne ćwiczenia nie powinny sprawiać dziecku trudności.