Język angielski (a także znajomość jakiegokolwiek innego języka obcego) jest w dzisiejszych czasach wręcz niezbędny. Dzięki niemu możemy porozumieć się z ludźmi niemal na całym świecie, a także zdobędziemy lepszą pracę. Myśląc o przyszłości swoich dzieci, rodzice coraz chętniej zapisują je na naukę języka angielskiego w profesjonalnej szkole. Warto zacząć nawet już od 5. roku życia, ponieważ dzieci w tym wieku przyswajają dużą ilość materiału, który na długo pozostaje w ich pamięci. Jak jednak najlepiej się za to zabrać?

książki leżące na stole

Jak nauczyć 5-latka języka angielskiego?

Dzieci najchętniej uczą się przez zabawę. Lepiej nie liczyć, że w wieku przedszkolnym otrzymają papierowe materiały i będą godzinami siedzieć nad testami. Lekcje nie mogą być nudne, monotonne czy zbyt trudne, aby maluch nie zniechęcił się do dalszej pracy. Jeśli chcemy uczyć dziecko w domu, już 20 minut każdego dnia wystarczy, aby uzupełnić naukę podstawową w przedszkolu. Ważna jest jednak regularność. Jak przeprowadzać domowe lekcje angielskiego dla dzieci w przyjemny sposób?

Książeczka do nauki angielskiego – dzieci poznają angielskie słówka

Można zdecydować się na zakup kolorowej, ilustrowanej książeczki po angielsku, jednak dopiero wtedy, gdy dziecko zna już podstawowe słówka. Wspólne czytanie wykształci słownictwo w zdaniach, a maluchy będą szczególnie dumne, jeśli samodzielnie przeczytają stronę. Dobrym pomysłem są również książki do nauki języka angielskiego z dodatkami. Naklejki zawarte wewnątrz mają na celu docenienie wysiłków. Za poprawne wykonanie zadania rodzic przykleja uśmiechnięte buzie na dole strony lub pod każdym zadaniem. To przyjemne i skutecznie rozwiązanie, ponieważ wszystkie dzieci uwielbiają nagrody na wysiłek włożony w swoją naukę.

Piosenki uczące akcentu

Jeśli zależy nam, aby nauka języka angielskiego odbywała się w wyjątkowo miłej atmosferze i miała elementy zabawy, wystarczy znaleźć proste, tematyczne i rytmiczne piosenki. Nauka i powtarzanie tekstu w języku angielskim sprawi, że tego typu zabawa poskutkuje szybkim przyswojeniem nowych zwrotów i poprawi dziecku akcent. Nie od dziś wiadomo, że słowo śpiewane lepiej zapada w pamięć. To dobra rozrywka zarówno dla młodszych dzieci, jak i starszych przedszkolaków. 

Zabawy z dzieckiem – ćwiczenia przyjemne i skuteczne

Dzieciaki uwielbiają wszelkie zabawy i w ich trakcie chętnie uczą się nowych rzeczy. Podczas domowych lekcji można np. bawić się we wskazywanie określonych części ciała, które dziecko będzie musiało nazywać po angielsku. Sprawdzi się także wspólne gotowanie, które będzie doskonałą zabawą także dla starszych dzieci. Rozwinie zdolności manualne oraz poprawi umiejętność koncentracji, uwagi i percepcji. Podczas gotowania wystarczy wykorzystywać angielskie słówka do nazywania produktów lub prostych czynności. 

Nauka angielskiego w szkole językowej

Dobrym rozwiązaniem będzie również nauka angielskiego w profesjonalnej szkole, do której można posyłać już maluchy w wieku przedszkolnym. Przedszkolaki chętnie uczęszczają na takie zajęcia, ponieważ mają wówczas kontakt z rówieśnikami i mogą ćwiczyć porozumiewanie się w obcym języku. Na zajęciach stosuje się innowacyjne i bardzo ciekawe metody nauczania, w tym wspomniane piosenki i zabawy, lecz dodatkowo także oryginalne gry czy plansze multimedialne. 

Od samego początku nauki dzieci mają zapewnioną opiekę doświadczonej kadry, która w delikatny sposób koryguje ewentualne błędy językowe i dba, aby dopasować materiały do ich możliwości. Angielski dla dzieci musi być prowadzony przemyślanie, co w warunkach domowych nie zawsze jest możliwe. W poprawnej nauce języka obcego pomoc profesjonalnego lektora czy nauczyciela jest wręcz niezbędna. Tematy zawarte w wybranym programie będą bliskie dzieciom, co jednocześnie uczy i zaciekawia.