Dbając o dwujęzyczność dziecka zapewniamy mu lepszy start na przyszłość. Nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość języka obcego. Umożliwia dostanie się do bardziej prestiżowej szkoły i dobrze płatnej, ciekawej pracy, a podróżowanie po całym świecie bez bariery językowej jest czystą przyjemnością. Korzyści z dwujęzyczności jest naprawdę wiele.

Lepsza praca w przyszłości

W dzisiejszych czasach niemal każde ogłoszenie o pracę zawiera listę oczekiwań od kandydata, zwykle na pierwszym miejscu stawiając znajomość języka obcego. Uważa się nawet, że znacznie prościej nauczyć pracownika od podstaw zawodu niż języka obcego. Dlatego jego znajomość jest wysoko ceniona. Mamy dostęp do szerokiego rynku pracy i możemy wręcz przebierać w ofertach.

Dzięki temu otrzymujemy niemal gwarancję, że wykonywana w przyszłości praca będzie zgodna z oczekiwaniami i preferencjami naszego dziecka.

Łatwiejsza ścieżka edukacyjna

Nauka języka obcego w wieku młodzieńczym nie jest tak prosta, jak w wieku dziecięcym. Maluchy szybko przyswajają informacje, nabywają charakterystyczny obcojęzyczny akcent i traktują obcy język jak rodzimy. Dzięki temu w szkołach podstawowych, średnich, a później na studiach nie muszą tracić czasu na naukę języka obcego, ponieważ już go znają. Mogą wykorzystać czas na zgłębianie innych przedmiotów lub odpoczynek.

Warto zaznaczyć, że na większości kierunków studiów liczone są punkty z języka obcego uzyskane na egzaminie maturalnym. Wysoki wynik zwiększa szansę na dostanie się na wymarzony kierunek.

Szkoła Skierniewice nauka języków.

Wspomaganie rozwoju

Udowodniono, że dwujęzyczność pozytywnie wpływa na rozwój dziecka już od najmłodszych lat. Podsumowując, dziecko dwujęzyczne:

  • szybciej uczy się czytać
  • wykazuje lepsze myślenie przyczynowo-skutkowe
  • posiada bogatszy zasób słownictwa, dzięki czemu może lepiej wyrażać swoje emocje lub po prostu się wypowiadać
  • jest bardziej kreatywne i cechuje je myślenie twórcze

Innymi słowy, dziecko dwujęzyczne rozwija się sprawniej i na wielu płaszczyznach.

Kiedy uczyć dziecko języka obcego?

Język obcy należy wprowadzić do życia dziecka już od najwcześniejszych lat, najlepiej gdy nie ma jeszcze w pełni wykształconego aparatu mowy. Wówczas uczy się w sposób symultaniczny, bardziej naturalny i mniej świadomy. Można to zrobić choćby w formie piosenek czy wierszyków, nie zwracając jednocześnie uwagi na ilość przyswojonego materiału. Na samym początku chodzi głównie o sam kontakt z językiem, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Dobrym pomysłem jest posłanie dziecka do przedszkola dwujęzycznego, a następnie do szkoły podstawowej o takim samym charakterze.